poniedziałek, 19 listopada 2012

Analiza kolorystyczna - klasyczna i pogłębiona

Analiza kolorystyczna - klasyczna i pogłębiona
Są chwile kiedy patrzysz w lustro i myślisz – „to nie mój dzień!”? Wyglądasz na zmęczoną – cera jest ziemista, a oczy podkrążone? Nie pomagają wtedy dokładny makijaż i misternie ułożona fryzura… Najprawdopodobniej to nie wina przemęczenia, tylko źle dobranych kolorów!

Dobrze dopasowany kolor podziała lepiej niż najlepsze kremy, najtrwalszy podkład, a nawet lifting twarzy! I na odwrót – zły kolor wydobędzie wszelkie niedoskonałości.

Na czym to polega?

Barwy rzucają na naszą skórę, włosy, oczy i zęby światło, które musi odpowiednio współgrać z tym, co dała nam matka natura. Nie pomoże tu atrakcyjność, czy nasycenie danych barw. Są bowiem kobiety, które w intensywnych, wesołych barwach będą wyglądały na przytłoczone i nijakie, a w zgaszonych, na pozór nie atrakcyjnych kolorach rozkwitną jak najpiękniejsze kwiaty.

Nicole Kidman - kolorystyczny typ jesienny
Nicole Kidman to kolorystyczny typ jesienny. Makowa czerwień sprawia, że jej cera jest promienna i świeża. Przy czerni i bieli, które nie należą do jej palety barw skóra jest zmęczona i zasiniona. zdjęcia: prphotos.com, tekst: planetastylu.pl 

Scarlett Johansson - kolorystyczny typ wiosenny
Scarlett Johansson to kolorystyczny typ wiosenny. Ciepły odcień włosów i bluzka w odcieniu trawiastej zieleni sprawiają, że rozkwita. Z kolei platynowy blond i srebro postarzają aktorkę i rozmywają jej urodę. zdjęcia: prphotos.com, tekst: planetastylu.pl


Klasyczna analiza kolorystyczna

Każda kobieta jest inna i każda ma swoją indywidualną paletę barw. Istnieje jednak pewna powtarzalność, która pozwoliła wyłonić typy kolorystyczne. Na potrzeby analizy kolorystycznej powstał podział na 4 typy kolorystyczne - 2 ciepłe (wiosna i jesień) i 2 chłodne (lato i zima). Ich nazwy odpowiadają porom roku. Nie bez przyczyny. Palety barw tych typów są takie, jak kolory, które widzimy za oknami wiosną, latem, jesienią i zimą.

Klasyczna analiza kolorystyczna
planetastylu.pl

Kolory wiosenne są słoneczne i nasycone, jak rozkwitająca przyroda. Letnie są delikatne i wypłowiałe, jakby wypalone silnym słońcem. Jesienne - cieple, ale i przygaszone, jak jesienne liście. A zimowe - są lodowate, zaniebieszczone, jakby nasycone światłem odbijającym się od śniegu.

Mimo takiego podziału, który funkcjonował w kolorystyce przez dziesiątki lat, wiele kobiet z trudnością wpisywało się w którykolwiek z typów. Nie pasowała charakterystyka typu urody - odcień skóry, włosów czy intensywność tęczówki, a po przeprowadzeniu analizy kolorystycznej na chustach okazywało się, że typ jest mieszany, nie do końca klarowny. 

Pogłębiona analiza kolorystyczna 

Ten problem rozwiązuje nowy, rozszerzony podział. Nowoczesna analiza kolorystyczna z każdego z 4 typów kolorystycznych wyróżnia 3 podtypy. Wyszczególnia też typy siostrzane, opisane 6 różnymi określeniami, które mają ze sobą wiele wspólnego, choć należą do innych "typów głównych".

Pogłebiona analiza kolorystyczna - 12 typów kolorystycznych
planetastylu.pl

12 typów kolorystycznych podzielonych zostało na 6 kategorii:
  • TYPY JASNE - Jasna Wiosna i Jasne Lato - są bardzo delikatne, jasno ubarwione.
  • TYPY CIEMNE - Ciemna Zima i Ciemna Jesień - są wyraziste, głęboko ubarwione.
  • TYPY CZYSTE - Czysta Wiosna i Czysta Zima - są nasycone i klarowne.
  • TYPY ZGASZONE - Zgaszone Lato i Zgaszona Jesień - są przygaszone, rozmyte.
  • TYPY CHŁODNE - Chłodna Zima i Chłodne Lato - niebieskawa tonacja, wyjątkowo zimna.
  • TYPY CIEPŁE - Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień - żółtawa tonacja, wyjątkowo ciepła.

Czym dokładnie charakteryzuje się poszczególnych 12 typów? Jakie kolory powinny one nosić? I dlaczego uważam, że analiza kolorystyczna, to nie matematyka? Napiszę o tym w kolejnych postach...